Yurtdışına Nakit Para Çıkarma

Yurt dışına giderken yanına alabileceğin nakit para miktarının, üst limitini biliyor musun? Aslında sınırdan çıkarken veya girerken, yolcunun yanında taşıdığı nakit için herhangi bir limit (gümrüğe beyan edilmişse!) yoktur. Tabii ki; giriş ve çıkış yaparken, beyan edilmesi gereken limitler var. Ayrıca bu durumun, oldukça önemli ve zorunluğu olduğu göz önüne alınması gerekir. Artık oldukça etkili ve caydırıcı cezalar var!

Yurt Dışına Para Çıkarma Sınırı Nedir? Gümrüklü Limit Ne Demek?

Yurt’tan çıkan veya giriş yapanlar için belirlenen, nakit beyan etme limiti mutlaka bilinmesi gereken bir durum. Bu limitleri aşan nakit para veya nakit yerine geçenler, (eşya, belge, vs.) gümrük kapıları veya diğer noktalarda problem olacaktır! Bu problemi yaşamamak için mutlaka “Gümrük Müdürlüğü” yetkililerine, haber verilmesi gerekir.

nakit beyan formu

Sınırdan Çıkarken Nakit Para Götürme veya Çıkarma Limiti Kaç Para?

Yurt dışına çıkan yolcular; Türk parası (TL) ve Türk parası gibi ödeme yapılabilen belgelerde 25.000 TL. (Yirmibeş bin) ve üzeri para miktarını beyan etmesi gerekiyor. Döviz (EURO, Dolar, Pound, vb.) götürürken ise 10.000 (on bin) Avro (EURO) ve bu miktara eşit diğer para birim ve miktarlarını, beyan etmesi gerekiyor. Belirtilen bu üst sınırların altında olan nakit miktarları için gümrük idaresine herhangi bir bildiri yapılmasına gerek yoktur.

Ekstre ne demek

Bazı Soru ve Cevaplar Burada

Yanıma 20 bin lira aldım, bunu söylememe gerek var mı?

 • Hayır. Yolcunun yanına aldığı Türk parası 25 bin Türk lirasının altında ise, direk geçiş yapabilir.

Amerika’ya giderken yanıma 9 bin Dolar alacağım, bunu bildirmem gerekir mi?

 • Hayır. 10 bin Euro ve eşiti efektif  üzeri para miktarının altında olan miktarlar için beyan zorunluluğu yoktur.

Giderken yanıma 15 veya 20 bin Euro alacağım, ne yapmam gerekiyor?

 • Çıkış yapılan sınırın “Gümrük idaresi yetkilileri” bu konuda yardımcı olacaktır. Yetkili kişilere; “Nakit Beyan Formu doldurmak istiyorum.” demek, yeterli olacaktır.

Sınırdan Yurt Dışına Para Götürme Limiti Ne Demek?

Herhangi bir nedenle (tatil, iş, sağlık, vs.) ülke sınırlarını terk ederken, yolcunun yanına alacağı para miktarının bir limiti vardır. Bu limitleri aşan tutarları beyan etmeyenler için cezai işlem uygulanıyor. Ayrıca ithalat, ihracat veya kambiyo yoluyla yurtdışına kaçırılan paranın %40’ı kadar ceza kesilmesi söz konusudur.

Çıkış yapılan sınır yetkilisi veya yetkililerine; “Yurtdışna çıkıyorum ve yanımda fazla para var, ne yapmam gerekiyor?” denilmesi yeterli olacaktır. Havalimanı, sınır ve liman kapıları gibi tüm sınır çıkış noktaları için beyan zorunluluğu vardır. Beyan edilmeden götürülen nakit ve eşdeğer belgeler için cezai işlemler uygulanıyor. Halk arasında bu tip durumlara; “yurtdışına para kaçırma” veya “kara para aklamaya çalışmak” gibi sıfatlar konulabiliyor.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm bilgiler, “Ticaret ve Gümrük Bakanlığı” kaynak alınarak hazırlanmıştır. 2019 ve sonrası için geçerli bilgiler yakında güncel haliyle sayfamızda yer bulacaktır. Aklınıza takılan tüm soruları, alt kısımda bulunan “yorum yapma” kutusuna yazabilirsiniz. Finans ve ekonomi haberlerini takip etmek için www.tasitkredisi.org adresini ve sosyal medya sayfalarını takip edebilirsiniz.

28 Comments

 1. Deniz

  16 Kasım 2018 at 22:53

  Merhaba yanimda 8bin dolara goturmek istiyorum. Bir yere basvurmam gerekli mi?

  • admin

   17 Kasım 2018 at 21:29

   Deniz merhaba. Lütfen emek verilerek yazılan bu değerli yazıları dikkatli bir şekilde inceleyiniz. Makale içerisinde de belirtilmiş olduğu gibi herhangi bir yere bilgi vermeniz şart değil. Yine de gümrük sahasına giriş yaptıktan sonra bu durumu belirtmeniz faydalı olabilir. Gümrük muhafaza veya muayene memurları tarafından, size destek verilebilir. Saygılar.

 2. berke

  24 Aralık 2018 at 22:56

  Merhaba,

  10 bin euro altındaki miktarı yurt dışına çıkarken taşıyabilmek kuralı her ülke için geçerli mi? Örneğin, bu meblaya yakın bir miktarı Dubai’ye giderken taşısam sorun olur mu?

  • Kredi Danışmanı

   25 Aralık 2018 at 00:08

   Merhabalar Berker. Bu kural tüm ülkeler için geçerli. Yani Amerika, Dubai, İngiltere veya Almanya olması önemli değil. Bu kural Türkiye’den çıkarken götürme şanınız olan tutardır.

 3. Kemal

  26 Aralık 2018 at 23:03

  Merhaba ben Turkmenistan vatandaşiyim memleketime giderken turk hava yollarinin gumurukde yanımda 30 bin dolar vardı. orda el koyuldu ve masak konuldu dediler. polisler bu parayı cezası ne kadar ve kaç günde geri alibilermiyim? lutfen bu konuda bilginiz varmi rica ederim teşekürler.

  • Meryem

   13 Mayıs 2019 at 00:35

   Merhaba ben fransadan turkiyeye 3500 euro goturucem evet likitin altinda lakin kontrllerden gecerken bolgisayar cihazi ne kadar oldugunu belirliyor mu yoksa cantami acip parami sayma gibi bisey yasanir mi

 4. Kemal

  26 Aralık 2018 at 23:15

  İyi günler ben türkmenistan vatandaşıyım memleketime giderken havalimaninda yapılan kontrollerde üzerimdeki 30000 dolara el konuldu konu ile avukat ilgileniyor merak ettiğim şey ne kadar bir sürede paramı geri alabilirim ve ne kadar cezası var böyle bir durumun masak konuldu dediler polisler lutfen teşekurlar

  • Kredi Danışmanı

   30 Aralık 2018 at 04:35

   Sayın Kemal öncelikle merhaba ve geçmiş olsun dileklerimizi sunmak istiyoruz. El konulduğu anda neden sormadınız? Net bir cevap verememekle birlikte, tekrar ülkenize dönerken alabilme şansınızın olup olmadığını sorunuz. Ayrıca yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi, lütfen yurtdışı gezilerinizden önce, üst limit para miktarını gümrüklere beyan ediniz.
   Sonradan başımıza böyle sıkıntılar geldiği zaman, daha büyük sıkıntılar çekiyoruz.

   • Esma

    12 Eylül 2019 at 14:27

    merhaba ben 18 Bin dolar yurtdışına yanımda götürmek istiyorum. bunu imkanı var mı .engel çıkarır lar mı bana havaalanında. izin veriler mi kesin . lütfen kesin bilgiye ihtiyacım var ona göre hareket edeceğim . ne yapmalıyım

 5. kadir

  5 Ocak 2019 at 19:28

  Nakit Beyan Formu doldurunca vergi felan kesiliyor mu yoksa sadece form mu dolduruyoruz 40 k Euro için

 6. Nejat tilki

  23 Şubat 2019 at 12:27

  Merhaba ben aydında yaşıyorum kız arkadaşım ingiltereden gelicek tatil için ve yanında 8 bin sterlin getirecek bi sıkıntı olur mu yada beyan etmemiz gerekir mi
  Tşk ederim

  • Kredi Danışmanı

   23 Şubat 2019 at 13:22

   Sayı @Nejat merhabalar. Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi limitlere uygun herhangi bir para birimi sıkıntı yaratmayacaktır. Giriş yaparken “Gümrük Muhafaza Memurların” bu durumu uygun bir dille sorabilir. Herhangi bir sorun yaşamasına fırsat vermemek ve içiniz rahat bir şekilde giriş yapmak için, memurlardan destek alabilirsiniz. Giriş yaparken herhangi bir stres yaşamanıza gerek yoktur. Çıkışlar için dikkatli olunmasını tavsiye eder, saygılar sunarız.

 7. Hüseyin

  3 Mart 2019 at 13:31

  Yurt dışında herhangi bir ev ve araba almak istiyorum para çıkışını nasıl yapabilirim?

  • Kredi Danışmanı

   3 Mart 2019 at 22:20

   Hüseyin bey merhabalar. Çıkışını yapmak istediğiniz para miktarını beyan ederek, sağlıklı ve güvenli bir şekilde yurt dışına götürebilirsiniz. Yurt dışında ev veya araba almak için götürmek istediğiniz para miktarı oldukça fazla olacaktır. Bu nedenle lütfen riski göz almayınız. Sağlıklı günler dileriz.

 8. isimsiz

  28 Mart 2019 at 12:10

  Merhaba yüksek meblağlarda yurt dışına çıkartılan paralarda vergi var mı?

 9. Eyad

  3 Nisan 2019 at 13:35

  referansı hükümet internet sitelerinden paylaşabiliyor musunuz?

  can you share the link for the related government decision , my Mali musavir is saying it is only 25,000 TL allowed to send out of turkey and its equivalents

 10. Halil

  21 Mayıs 2019 at 18:35

  2 yetişkin bir çocuk yurtdışına çıkarken 30 bin euro çıkarabilir miyiz?

 11. Hasan öncü

  25 Haziran 2019 at 23:49

  Kız arkadaşım Makedonya Üsküp ten bana 40 bin EURO para gönderdi. SWİFT transferi ile ana para devlet tarafından araştırma ya alındı demişler ama hangi devlet tarafından araştırmaya alındı bunu bilmiyorum. Türkiye tarafında alınmadı kesin çünkü masak ile iletişim kurdum benim kişisel bilgilerim ile ilgili bir araştırma olmadığı söylendi. Acaba kendi ülkesinde olan bir araştırma mı bu yoksa, başka bir ülkede mi araştırma oluyor? Çünkü SWİFT transferi başka ülkeler üzerinden gerçekleşiyor sonuçta kız arkadaşımın.

 12. Emrah

  2 Temmuz 2019 at 21:34

  Macaristan da çalışıyorum Türkiye’ye giderken üzerimde en fazla kaç EURO olması gerekiyor?

 13. Vusal

  2 Eylül 2019 at 10:33

  merhaba, ben yabanci uyruklu vatandasim. turkiyede kendime ait dairemi satiyorum. yaklasik 60 bin dolarla ulkeme donecegim. turkiyeden cikarken benim ne gibi islem yapmam lazim?

 14. Ahmet

  5 Ocak 2020 at 12:57

  Merhaba Almanya dan Türkiye’ye 20 bin EURO götürmek istiyorum. Parayı 10 bin ben 10 bin eşim üzerine alsa herhangi bir sorun olur mu bilmek istiyorum.

  • Kredi Danışmanı

   14 Nisan 2020 at 21:28

   Ahmet bey merhabalar. Almanya’dan Türkiye’ye gelirken üzerinizde bulunan paraları gümrük memurlarına bildirmeniz halinde, herhangi bir sorun olmayacaktır. Yurt dışına çıkarılan nakit paralar için belirlenen rakamları karşılıyorsunuz. Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 15. Nadi celik

  8 Şubat 2020 at 11:56

  Küflenmek suretiyle hasar görmüş 30,000 dolarimi amerikaya gidip değiştirmek istiyorum.
  Bunu hava alanında mi beyan etmeliyim.
  Yoksa başka bir işlemi mi var.

  • Kredi Danışmanı

   14 Nisan 2020 at 21:27

   Havalimanı gümrük yetkililerine durumu bildirmeniz halinde, herhangi bir sorun oluşmayacaktır.

 16. Jasmine KIM

  24 Nisan 2020 at 21:20

  Istanbulda ikamet eden Güney koreliyim. Ülkeme giderken $50,000 götüreceğim. Gümrüğe beyan etmem durumunda vergi vs. ödeniyor mu?

  • Kredi Danışmanı

   4 Mayıs 2020 at 16:18

   Merhabalar sayın Jasmine. Öncelikle bu durumlar ülkelere göre değişebilmektedir. Dilerseniz ülkeniz için belirlenen bilgilere, yine ülkenize ait bakanlık siteleri üzerinden ulaşabilirsiniz. Size bu konuda bilgi veremediğimiz için üzgün olduğumuzu bilmenizi ister, başarılarla dolu bir hayat dileriz.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir