Yurtdışına Nakit Para Çıkarma

Yurt dışına giderken yanına alabileceğin nakit para miktarının, üst limitini biliyor musun? Aslında sınırdan çıkarken veya girerken, yolcunun yanında taşıdığı nakit için herhangi bir limit (gümrüğe beyan edilmişse!) yoktur. Tabii ki; giriş ve çıkış yaparken, beyan edilmesi gereken limitler var. Ayrıca bu durumun, oldukça önemli ve zorunluğu olduğu göz önüne alınması gerekir. Artık oldukça etkili ve caydırıcı cezalar var!

Yurt Dışına Para Çıkarma Sınırı Nedir? Gümrüklü Limit Ne Demek?

Yurt’tan çıkan veya giriş yapanlar için belirlenen, nakit beyan etme limiti mutlaka bilinmesi gereken bir durum. Bu limitleri aşan nakit para veya nakit yerine geçenler, (eşya, belge, vs.) gümrük kapıları veya diğer noktalarda problem olacaktır! Bu problemi yaşamamak için mutlaka “Gümrük Müdürlüğü” yetkililerine, haber verilmesi gerekir.

nakit beyan formu

Sınırdan Çıkarken Nakit Para Götürme veya Çıkarma Limiti Kaç Para?

Yurt dışına çıkan yolcular; Türk parası (TL) ve Türk parası gibi ödeme yapılabilen belgelerde 25.000 TL. (Yirmibeş bin) ve üzeri para miktarını beyan etmesi gerekiyor. Döviz (EURO, Dolar, Pound, vb.) götürürken ise 10.000 (on bin) Avro (EURO) ve bu miktara eşit diğer para birim ve miktarlarını, beyan etmesi gerekiyor. Belirtilen bu üst sınırların altında olan nakit miktarları için gümrük idaresine herhangi bir bildiri yapılmasına gerek yoktur.

Ekstre ne demek

Bazı Soru ve Cevaplar Burada

Yanıma 20 bin lira aldım, bunu söylememe gerek var mı?

  • Hayır. Yolcunun yanına aldığı Türk parası 25 bin Türk lirasının altında ise, direk geçiş yapabilir.

Amerika’ya giderken yanıma 9 bin Dolar alacağım, bunu bildirmem gerekir mi?

  • Hayır. 10 bin Euro ve eşiti efektif  üzeri para miktarının altında olan miktarlar için beyan zorunluluğu yoktur.

Giderken yanıma 15 veya 20 bin Euro alacağım, ne yapmam gerekiyor?

  • Çıkış yapılan sınırın “Gümrük idaresi yetkilileri” bu konuda yardımcı olacaktır. Yetkili kişilere; “Nakit Beyan Formu doldurmak istiyorum.” demek, yeterli olacaktır.

Sınırdan Yurt Dışına Para Götürme Limiti Ne Demek?

Herhangi bir nedenle (tatil, iş, sağlık, vs.) ülke sınırlarını terk ederken, yolcunun yanına alacağı para miktarının bir limiti vardır. Bu limitleri aşan tutarları beyan etmeyenler için cezai işlem uygulanıyor. Ayrıca ithalat, ihracat veya kambiyo yoluyla yurtdışına kaçırılan paranın %40’ı kadar ceza kesilmesi söz konusudur.

Çıkış yapılan sınır yetkilisi veya yetkililerine; “Yurtdışna çıkıyorum ve yanımda fazla para var, ne yapmam gerekiyor?” denilmesi yeterli olacaktır. Havalimanı, sınır ve liman kapıları gibi tüm sınır çıkış noktaları için beyan zorunluluğu vardır. Beyan edilmeden götürülen nakit ve eşdeğer belgeler için cezai işlemler uygulanıyor. Halk arasında bu tip durumlara; “yurtdışına para kaçırma” veya “kara para aklamaya çalışmak” gibi sıfatlar konulabiliyor.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm bilgiler, “Ticaret ve Gümrük Bakanlığı” kaynak alınarak hazırlanmıştır. 2019 ve sonrası için geçerli bilgiler yakında güncel haliyle sayfamızda yer bulacaktır. Aklınıza takılan tüm soruları, alt kısımda bulunan “yorum yapma” kutusuna yazabilirsiniz. Finans ve ekonomi haberlerini takip etmek için www.tasitkredisi.org adresini ve sosyal medya sayfalarını takip edebilirsiniz.

31 Comments

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir