Taşıt Kredisi Şartları Nelerdir?

Taşıt kredisi şartları ve koşulları hakkında merak edilen tüm sorulara bu sayfadan ulaşabilirsiniz! Aklınıza takılan tüm soruları, sayfanın en altında bulunan yorum kutusuna yazabilirsiniz. Dilerseniz hemen tüm bu şart ve koşulları incelemeye geçelim.

Taşıt kredisi nedir? Ne Demek?

Taşıt kredisi; banka ve finans kuruluşları tarafından “motorlu taşıt” almak isteyenlere sunulan finansal destek paketidir. Bankaların neredeyse tamamı taşıt veya “araç kredisi” adı altında bu hizmeti veriyor. Sıfır veya ikinci el otomobil almak isteyen fakat bunun için alım gücü olmayan kişiler için sunulan “taksitli para desteği olarak bilinir.

En fazla kaç taksit için başvuru veya onay alınır?

Taşıt kredisi taksit veya vade seçenekleri, son düzenleme sonrası arttı! Otomobil veya diğer motorlu araçlara sahip olmak isteyenler için aylık vade seçenekleri aşağıda verilmiştir.

Sıfır veya ikinci el araç alırken en çok kullanılan vade seçenekleri aşağıdaki gibidir;

 • 12 ay
 • 18 ay
 • 24 ay
 • 36 ay
 • 48 ay

Yukarıda vermiş olduğumuz aylık vade oranları, banka ve finans kuruluşlarına ve kişinin kredi skoruna göre farklılık gösterebilir.

tasit kredisi yas siniri
yaş sınırı

Yaş sınırı var mı?

Evet! Motorlu araç alırken kullanılan “taşıt kredisi için yaş sınırı” var. Bankalar ve finans kuruluşları bu hizmeti verirken onsekiz (18) yaş sınırına dikkat ediyor. 18 yaşından küçük olan genç vatandaşlarımız için bu hizmet şimdilik verilmiyor. 18 yaş sınırlaması kaldırılır ise daha sonra siz değerli okurlarımıza buradan bilgi vereceğiz.

Faiz Oranları

Araç kredileri sadece faizle mi verilir?

Evet! Bankalar üzerinden yapılan, neredeyse her işlem için ya faiz ya da işlem/hizmet bedeli ödeniyor. Tabii ki otomobil ve diğer motorlu araçları satın alırken kullanılan kredili hizmet ürünleri için belli bedeller ödeniyor. Şu an için durum böyle olurken, ilerleyen günler için bir şey söylemek doğru olmaz. Çünkü “İslami bankacılık” rüzgarının gelişmiş olduğu şu günler de ihtiyaç ve diğer kredili ürünlerin, faizsiz olarak verilmesi gündeme taşınıyor.

Kredi skorunu öğrenme ve sorgulama

Kredi notlarının sorgulaması yapılıyor!

Taşıt kredisi başvurusu yaptıktan hemen sonra bankalar ve finans kuruluşları müşterinin kredi notunu sorguluyor. Banka skoru düşük olanlar için hizmet almak zor olurken, skoru yüksek olanlar daha şanslı olacaktır. Kredi notu öğrenme başlıklı sayfaya göz atarak, konu hakkında detaylı bilgi almanız öneriliyor.

kasko sarti
kasko zorunlu

Araç Kredisinin Şartlarına KASKO Zorunluluğu

Bankalar ve finans kuruluşları üzerinden kullanacağınız taşıt kredisi sonrası kasko yaptırılması gerekiyor. Bir çok banka tarafından bu hizmet (ekstra ücretli olarak) veriliyor. Örneğin herhangi bir banka üzerinden 20 bin liralık hizmet aldınız. Almış olduğunuz araç ister sıfır, ister ikinci el olsun, kasko yaptırmanız gerekiyor. Doğrusu işin aslı, kasko yaptırmanın bize daha çok fayda sağlayacağı olacaktır.

Örneğin 3 bin lira maaş alınan bir yerde çalışan bir işçi, aylık 1.500 lira taksit ödüyor. Geriye kalan geliri ile kira, elektrik, doğalgaz ve gıda gibi masraflarını karşılıyor. Ekstra hiç bir geliri olmayan bir kişi, kaza yapması veya aracının çalınması gibi durumlar da oldukça can sıkıcı bir pozisyon düşecektir. Bankalar bu tip durumları önceden analiz ettiği için daha sonra müşterinin bu tip problemleri ile uğraşmak istemiyor. Bu nedenle kasko yaptırılmasını talep ediyor.

Araç ruhsatına rehin ibaresi konuluyor!

Bankalardan alınan vadeli para hizmeti, bankayı da araba üzerinde hak sahibi yapıyor. Bankanın vermiş olduğu borç paranın şartları ve tüm ödemeleri bitene kadar, aracın ruhsatına “Rehinli” ibaresi konuluyor. Bu ibare, arabanın borcu bitmeden satılmaması için ekleniyor. Bu ibare ruhsat da yer aldığı sürece, aracın satışı mümkün olmayacaktır. Tüm borç ve ödemeler sona erdikten hemen sonra ruhsata konulan bu ibare noter kanalı ile kaldırılıyor. Araç üzerinde hak mahrumiyeti kalktıktan sonra araç sahibi dilediği zaman satışı yapabiliyor.

Taşıt kredisiyle hangi tip araçlar alınabilir?

Bankalar ve finans kuruluşları üzerinden alınan bu hizmet ile bir çok araba çeşidi alınabilir. Bunların arasında en çok tercih edilenler ise şu şekildedir;

 • Motosiklet
 • Otomobil
 • Traktör
 • Kamyonet
 • Kamyon
 • TIR

Yukarıda verilen araçlar gibi bir çok motorlu araba alınabilir. Taşıt kredisi şartları ve koşulları hakkında aklınıza gelen tüm soruları aşağıdan bize yapabilirsiniz. Sorulan sorulara en kısa süre içerisinde yanıt verilmeye çalışılıyor. Bu hizmeti alacaklar arasında gelen bazı sorular; taşıt kredisi alırken şartlar nelerdir veya kasko yaptırmak zorunlu mu? olmaktadır.

1 Yorum

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir