Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama 2018 Fiyat Tablosu ve Ödemesi

Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplama işlemi ve fiyat tablosu bu sayfa üzerinden belirtilmiştir! 2018 Yılına ait MTV fiyatları ve oranlarını altta belirtilen bilgilere göre indirimli olarak hesaplayabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) hesaplama işlemi, aracın silindir hacmi ve yaşı göz önüne alınan hususlardır. Araç yaşı hakkında bilginiz tabii ki var. Yani aracın model yılı örneğin; 2015, 2016 veya 2011 model Ford, Fiat, Mercedes, BMW ya da Renault satın aldım derken, aracın yaşını belirtmiş oluyoruz. Peki motor silindir hacmi hakkında bilginiz var mı? Şayet yoksa, hemen kısaca onuda açıklayalım.

mtv vergisi hesapla

mtv vergisi hesapla

Motor silindir hacmi ne demek?: Teknik olarak araçların içerisinde içten yanmalı motorlar vardır. Hava ve yakıt, motorun içerisinde yer alan silindir içinde yanar.  Çok fazla teknik bilgiye girmeden kısaca açıklamak gerekirse; silindir hacmi ve silindir sayısı olarak bilinir. Yani daha açık bir değişle motorun gücü veya büyüklüğünü ifade eden sözcük terimidir. Araç motor hacmi ne kadar güçlüyse, otomobilin gidiş hızı o denli yüksek olur. Motor silindir hacmi örnekleri altta verilmiştir.

 1. 1300 m3 veya aşağısı
 2. 1301  – 1600 cm3
 3. 1601 – 1800 cm3
 4. 1801 – 2000 cm3
 5. 2001 – 2500 cm3
 6. 2501 – 3000 cm3
 7. 3001 – 3500 cm3
 8. 3501 – 4000 cm3
 9. 4001 cm3 veya üstü

Motorlu taşıtlar vergisi nasıl hesaplanır?

Hesaplama yapmak için araç özellikleri arasında, alta verilen 3 veya 4 bilgiye sahip olmanız yeterli olacaktır. MTV hesaplanırken bilinmesi gereken özellikler;

 1. Araç tipi (Otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları, Kamyon, Motosiklet, Minibüs, Otobüs, Kamyon, TIR, vs.)
 2. Model yılı (yaşı),
 3. Motor silindir hacmi,
 4. Bazen aracın değeri veya tescil tarihi sorgulama esnasında gerekli olabilir.

Örnek MTV Hesaplaması

Sizler için örnek olarak “Mercedes C180” için MTV hesaplaması yaptık. Örnek olarak hesapladığımız Mercedes C180 markalı aracın model yılı 2018 ve motor hacmi 1796 cm3. Buna göre önce araç tipine “otomobil” seçeneğini giriyoruz. Ardından “aracın yaşı” seçeneğine 1-3 yıl olarak giriyoruz. Taşıt motor silindir hacmi olarak ise 1601 – 1800 seçeneğini seçiyoruz. Ardından “şimdi hesapla” butonuna tıklıyoruz ve karşımıza çıkan vergi borcu “2.284,00 TL.” gibi bir rakam oluyor. Belirtmiş olduğumuz tutar 1 yıllık vergi borcu olmaktadır. Bu vergi borcunu yılda 2 defa ödediğimizi göz önüne alırsak, bu aracın tek taksit borcu 1.142,00 TL. olarak karşımıza çıkıyor.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz bilgileri “hesaplama aracı” kutucuklarına girdikten sonra “hesapla” butonuna basmanız yeterli olacaktır. Hesapla butonuna bastıktan hemen sonra arabanın “MTV vergi borç durumu” karşınıza çıkacaktır.

mtv vergisi odeme

vergi borcu ödeme

MTV Nasıl ve Nereye Ödenir?

MTV ödemesi yapmak için bir kaç farklı yöntem vardır. Bu yöntemlerin arasından birini seçerek, hemen ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca yöntemleri iyice araştırıp, “taksitli veya kredi kartı ile MTV ödemesi” hakkında da bilgi alabilirsiniz. MTV vergisini internet üzerinden çok daha hızlı ve kolay bir şekilde ödeyebilirsiniz. Dilerseniz altta vermiş olduğumuz herhangi bir yöntemi kullanarak hemen borç ödemesi yapabilirsiniz.

 • Gelir İdaresi Başkanlığı (İnternet Vergi Dairesi) üzerinden hemen ödeme yapabilirsiniz. Bu sayfaya ulaşmak için altta verilen mavi renkli yazıya tıklamanız yeterli olacaktır. Dilerseniz alt kısımda bulunan “İnternet üzerinden MTV borç ödeme” başlığına göz atarak, bu borcu internet’ten nasıl ödendiği hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • Aşağıda belirtmiş olduğumuz “anlaşmalı banka” şubelerine giderek anında bakiye durumunu kapatabilirsiniz. (banka vezneleri üzerinden yapılan ödemeler, en geç 3 iş günü içerisinde sisteme yansımaktadır.)
 • Anlaşmalı banka şubeleri, bu bankaların internet şubeleri, ATM (bankamatik) cihazları ve mobil uygulaması kullanılarak anında ödeme yapabilirsiniz. (Anlaşmalı banka isimleri, sayfanın en alt kısmında belirtilmiştir.)

KKB Skorunu öğrenebilirsin

internet kredi karti mtv odeme

internet’ten kredi kartı ile ödeme

İnternet’ten MTV Ödemesi Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden MTV borcunu ödemek çok kolay! Bu ödemeyi ortalama 5 dakika içerisinde tamamlayabilirsiniz. Ödeme yapmak için öncelikle yukarıda belirtmiş olduğumuz yöntemlerden birini seçin. Yönteme karar verdikten hemen sonra altta verilen yönergeleri kullanabilirsiniz.

Kredi Kartı ile (MTV Vergi Borcu) GİB Üzerinden Nasıl Ödenir?

 1. GİB İnternet sayfasına giriş yapın. (giriş yapmak için mavi yazıya tıklayınız.)
 2. Karşımıza çıkan sonuçlar arasında “Motorlu Taşıt Sorgulama ve Ödeme” seçeneğine tıklayınız.
 3. Aracın “plaka” bilgilerini giriniz.
 4. Özel plaka olup, olmadığını belirtiniz.
 5. Araç sahibinin T.C. (Türkiye Cumhuriyeti) kimlik numarası veya Vergi Kimlik Numarası bilgilerini giriniz.
 6. “Tamam” butonuna basınız.

Artık karşınıza çıkacak borç bilgilerini kontrol edip, doğruluğundan emin olduktan sonra kredi kartıyla borç ödemesini tamamlayabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hangi Bankaların Kredi Kartı ile Ödenir?

Aşağıda belirtmiş olduğumuz anlaşmalı bankaların kredi kartları ile anında borç ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.

 • Akbank
 • Garanti bankası
 • Halkbank
 • Türkiye iş bankası
 • HSBC,
 • Yapı kredi bankası,
 • QNB Finansbank,
 • TEB (Türkiye Ekonomi Bankası),
 • Vakıfbank,
 • Ziraat bankası,
 • Denizbank,
 • Türkiye Finans Katılım bankası,
 • Aktifbank,
 • Odeabank.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz 14 banka tarafından sunulan kredi kartları ile anında borcunuzu ödeyebilirsiniz. Ayrıca yukarıdaki bankalara ek olarak, direkt şubesine gidip ödeme yapabileceğiniz banka isimleri şu şekildedir;

 • Fortisbank,
 • ING bank,
 • Şekerbank,
 • Anadolubank,
 • Tekfenbank,
 • Tekstilbank,
 • Kuveyt Türk bankası.

Bu bankalardan (sadece şubelere giderek, vezneden direkt ödeme) yapabilirsiniz.

MTV Borç Taksitlendirme Nasıl Yapılıyor?

Hizmet almış olduğunuz banka ve finans kuruluşuna göre bu şartlar değişiklik göstermektedir. Örneğin siz Akbank veya Garanti bankası müşterisi olabilirsiniz. Bu iki banka da farklı taksit seçenekleri sunabilir. Şu an için bir çok banka ve finans kuruluşu tarafından “MTV vergi borcunu faizsiz 3 taksitle ödeme kampanyası” sunulmaktadır. İlerleyen dönemler de taksit sayısı 6, 12, 24 veya 36 aya kadar yapılabilir. Şimdilik durum böyleyken, ilerleyen süreçte bilgi vermeye devam edeceğiz.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir