Kredi Notu Kaç Olmalı? Puan Tablosu

Hayalini yaşadığı otomobili, evi veya ihtiyacını almak için bir çok kişi banka kredilerine ihtiyaç duyar. Bu banka kredilerini almak isteyen kişiler için bankalar artık tek bir konuya adapte olmuştur. Başvuru yapan kişinin KKB skoru incelenir ve puanı yüksek ya da makul seviyedeyse, hemen finansal destek sunulur. Peki; “Findeks kredi notu kaç olmalı?” Bir çok kişi tarafından sorulan bu soruya en doğru cevabı bu sayfadan alabilirsiniz! Ekonomi uzmanları ve kredi danışmanları tarafından verilen bazı bilgileri, sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyuyoruz.

Findeks kredi notum kaç olmalı?

Findeks kredi notunun kaç olması gerektiğini hızlı bir şekilde öğrenmek istiyorsanız, alt kısımda gösterilen “kredi notu puan tablosu” verilerine göz atınız. Puan tablosu üzerinden verilen skor bilgileri, en yüksek ve en düşük banka skorunun kaç olması gerektiğini açıkça belirtmektedir.

kkb puan tablosu

kkb puan tablosu

Findeks Kredi Notu Puan Tablosu

Aşağıda verilen KKB (Kredi Kayıt Bürosu) skoru tablo verileri, Findeks platformu kaynak alınarak hazırlanmıştır. Verilen puan bilgileri şu şekildedir;

 1. En riskli: 1 – 699
 2. Az riskli: 700 – 1099
 3. Orta riskli: 1100 – 1499
 4. İyi: 1500 – 1699
 5. Çok iyi: 1700 – 1900

Risk Raporu Öğrenme Tıkla !

Yukarıda vermiş olduğumuz tüm bu bilgiler, Findeks platformu tarafından da sunulmuştur. Findeks risk raporu veya kredi notu belgesi alarak, bireysel veya kurumsal “kkb skoru sorgulama” işlemi yapabilirsiniz. Bireyler, sorgulama sonrası şahsi puan durumuna anında ulaşacaktır. KKB skoru ve yukarıda verilen puan cetveli referans alınarak, banka ve finans kuruluşlarına kredi veya banka kartı başvurusu yapılıyor.

Yukarıda verilen tablo, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için geçerli olan ve Findeks tarafından belirtilen limitler olmaktadır.

KKB Skoru Ne Demek?

Bireysel veya kurumsal olarak yapılan her türlü bankacılık işlemleri göz önüne alınarak, KKB tarafından sayısal veriler kullanılarak hazırlanan referans belgesi olmaktadır. Bu belge sayesinde, sorgulama yapılan kişi ya da şirkete ilişkin, geçmiş beş (5) yıl içerisinde yapılan her türlü finansal haraket analiz edilir. KKB tarafından yapılan bu analizler sonucuna göre bir skor belirlenir. Yine bu kurum tarafından belirlenmiş olan skoru, banka ve finans kuruluşları dikkate alır. Bankalar tarafından referans belgesi olarak kabul edilmektedir. Bir çok bankacılık hizmeti onay almadan önce mutlaka KKB skoru sorgulanır. KKB hakkında net bir bilgiye sahip olmak için Kredi Kayıt Bürosu başlıklı sayfaya göz atınız.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

“Kredi notu hesaplama” işlemi, yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi KKB tarafından yapılır. Bu işlemi yaparken en çok dikkate alınan bazı hususlar şu şekildedir;

 • Taşıt, konut ve ihtiyaç kredisi ödemeleri,
 • Banka ve kredi kartı ödemeleri,
 • Bankacılık hizmet ve diğer bir çok kurum ödemeleri,
 • Tüm bunların güncel bakiye durumu,
 • Güncel varlık ve borç durumu,
 • Bankalar da bulunan, kullanılan veya kullanılmayan güncel limit bilgileri…

Yukarıda belirtmiş olduğumuz bu maddelerin yanı sıra daha bir çok kriter göz önüne alınarak hesaplama işlemi yapılıyor. Uzmanlar tarafından yapılan bu işlemin detaylı ayrıntıları için ileride kısa bir röportaj yapmayı planlıyoruz. Kayıt bürosunda faaliyet yürüten herhangi bir uzman tarafından verilecek bilgiler, sayısal veriler göz önüne alınarak yapılan bu hesaplama işlemi için altın niteliği taşıyacaktır.

Kredi Notum Kaç Olması Gerekir?

– “Bu kadar bilgi aldım ama bankalardan kredi çekebilmek için kredi notum en az kaç olmalı?”

Verilen tüm bu bilgilere göre banka ve finans kuruluşları tarafından hizmet almak için ortalama bir puana sahip olmak gerekmektedir. Kısacası en az 1.000 (bin) ya da 1.100 (binyüz) puanın üzerinde olmak faydalı olacaktır. Durum az riskli bile olsa, bankacılık hizmetleri için red alınabilir. Bazı durumlar da, çok riskli bir banka müşterisine dahi kredi onayı verilebilir. Daha önce yazılmış olan “kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar” başlıklı sayfaya göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir