Kredi Kartım Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Kredi kartı kayboldu ve ne yapmanız gerektiğini hala bilmiyor musunuz? Merak etmeyin tüm bilgileri sizler için araştırdık ve bu sayfa üzerinden, detaylı olarak sunduk! Banka ve kredi kartları kaybolan bir banka müşterisinin yapması gerekenler sırasıyla aşağıda belirtilmiştir.

Otobüste, minibüste veya gezerken herhangi bir yerde kredi veya banka kartınız kaybolabilir. Kaybolduktan sonra karttan işlem yapılmaması için hemen harekete geçmelisiniz! Kaybolan banka kartından yapılan işlemler, daha sonra sizler için can sıkıcı bir hal alabilir. Bu nedenle lütfen aşağıda vermiş olduğumuz adımları hızlı ve dikkatli bir şekilde uygulayınız.

kredi karti kaybolursa yapilmasi gerekenler

yapılması gerekenler

Banka Kartı Kaybolursa Yapılması Gerekenler

  • Kart başvurusu yapmış olduğunuz bankayı arayın

Hizmet aldığınız bankanın “müşteri hizmetleri telefon numarasını” arayıp, müşteri temsilcisine bağlanmaya çalışın. Müşteri temsilcisine bağlanmaya çalışırken, telesekreter tarafından zaten bir yönlendirme yapılacaktır. Sesli telesekreter tarafından size sunulan bağlantı terimlerinden “kayıp/çalıntı kart işlemleri” menüsüne bağlanın. Bu menüden, sadece kayıt ve çalıntı kart işlemleri yapılacağını unutmayınız.

  • Müşteri temsilcisine kredi kartının kaybolduğunu söyleyin

Kayıp ve çalıntı kart işlemleri menüsüne bağlandıktan hemen sonra buradan bir müşteri temsilcisi sizinle bağlantı kuracaktır. Müşteri temsilcisine “banka veya kredi kartımı kaybettim ne yapmalıyım?” diye bir cümle kurmanız yeterli olacaktır. Kartın size ait olup, olmadığını anlamak için bir takım güvenlik soruları sorulacaktır. Müşteri temsilcisi tarafından sorulacak bazı sorular şu şekildedir;

  1. Adınız ve soyadınız,
  2. Anne kızlık soyadının herhangi iki (2) harfi,
  3. Doğum tarihiniz,
  4. Doğum yeriniz…

Yukarıda belirtmiş olduğumuz sorular ve belki biraz daha farklıları, bu kartın size ait olduğunu teyit etmek amaçlı sorulacaktır.

  • Kartı kullanıma kapattırma

Güvenlik sorularına cevap verdikten hemen sonra işlemleriniz sırasıyla başlayacaktır. Müşteri temsilcisi tarafından “kartı kullanıma kapatmak” için sizden onay istenecektir. Kartı harcamalara kapatmak için yapılan işlem, kartı bulan veya çalan kişinin harcama yapmasına engel olmak amacıyla yapılır. Banka veya kredi kartını kullanıma kapattıktan sonra artık içiniz rahat bir şekilde işlemlere devam edebilirsiniz.

  • Yeni kart talebinde bulunabilirsiniz

Kullanıma kapatmış olduğunuz kredi veya banka kartının yenisini isteyebilirsiniz. Zaten müşteri danışmanı tarafından, yeni kart talebinde bulunup bulunmadığınız sorulacaktır. Siz aynı kart bilgileri ve bakiyesi ile kullanıma devam etmek istiyorsanız, yeni kart talebinde bulunabilirsiniz. Yeni kart talebinde bulunmak, farklı bir kredi veya banka kartına başvuru yapmak anlamına gelmiyor! Kaybolan kredi kartı için yeni kart talebinde bulunmuş olursunuz. Bir çok banka ve finans kuruluşu tarafından bu hizmet ücretsiz olarak verilmektedir. Bazı bankalar bu işlemi, bir kaç defaya kadar ücretsiz veriyor. Yine bazı banka ve finans kuruluşları, bu işlemi bir kaç defa yapan müşterilerinden, kart basım ücreti veya yeni kart bedeli adı altında ücret talep edebiliyor.

kredi karti kaybetme cezasi

cezası var mı?

Kredi Kartım Kayboldu Cezası Var mı?

Hayır! Banka veya kredi kartını kaybeden bir banka müşterisi, herhangi bir şekilde cezai işleme maruz kalmayacaktır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi bazı bankaların bir kaç yenileme sonrası ücret talep edebileceği olacaktır. Aslında neredeyse tüm bankalar ilk yenileme için ücret talep etmiyor fakat bu işlem 2 veya 3 kayıp durumundan sonra kart yenileme ücreti adı altında alınabiliyor.

Kartım kırıldı ne yapayım?

Kredi kartı kaybolursa yapılması gerekenler yukarıda detaylı olarak belirtilmiştir. Bu konuda aklınıza takılan herhangi bir husus varsa, lütfen alt kısımdan bizlere yazınız. Sormuş olduğunuz sorulara en kısa süre içerisinde yanıt verilmeye çalışılacaktır. Uzman kadromuz ve takipçilerimiz tarafından alacağınız tatmin edici cevaplar, daha sonra işinize yarayabilir. Bizi sosyal medya üzerinden takip ederek, bu tip önemli bilgilere hemen ulaşabilirsiniz. Sayfa başında bulunan Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya butonları, takip etmek için işinize yarayacaktır. Ayrıca BDDK resmi sayfasını ziyaret ederek, kredi kartları hakkında çıkarılan düzenlemeleri inceleyebilirsiniz. Sayfayı ziyaret etmek için bknz.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir