Kayıp Kredi Kartları

Kredi kartını kaybedenlerin, ne yapması gerektiğini biliyor musunuz? Aslında bu sayfaya geldiğinize göre, muhtemelen bilmiyor ve öğrenmek istiyorsunuz. Merak etmeyin! Size bu konu hakkında bilinmesi gereken tüm detayları açıkladık. Burada bahsi geçen yöntemler, hizmet alınan bankalara göre faklılık gösterebilir. Aşağıda belirtilen bilgilerin bir kısmı, banka ve finans kuruluşlarına göre ayrılmıştır. Lütfen dikkatli ve sabırlı bir şekilde göz gezdirin.

kredi kartim kayboldu

Kayıp/Çalıntı Bildirimi Nasıl Yapılır?

Kredi veya banka kartlarının kaybolma ya da çalınmaları, oldukça sık rastlanan bir durumdur. Kartlar; ticari taksi, minibüs, otobüs ve diğer toplu taşıma araçları dahil, herhangi bir yerde düşebilir veya çalınabilir. Bu gibi bir duruma düşülmesi halinde, yapılması gereken işlem oldukça basit. En hızlı ve güvenli yöntem, “müşteri hizmetleri veya çağrı merkezi telefon numaraları” olabilir!

  • Müşteri Hizmetlerine Kayıp/Çalıntı Kart Bildirimi

Kartın kaybolduğu veya çalındığı anlaşıldığı zaman yapılması gereken ilk işlem; müşteri hizmetlerini aramak olmalıdır. Bu durum, tüm banka ve finans kuruluşları için geçerliliği olan bir işlemdir. Dilerseniz “QNB Finansbank banka kartları” üzerinden örnek verelim. QNB Finansbank’ın kart müşterisi, kartını kaybettiği an çağrı merkezini arayabilir. O zaman müşteri temsilcisine yöneltme şansına sahip olunan bir cümle kuralım.

QNB Finansbank müşterisiyim, banka kartımı kaybettim! Şimdi ne yapmalıyım?

En Yakın Şubeye Haber Verebilirsiniz!
Hangi banka olursa olsun, o an için en yakın şubesine gidebilirsiniz. Bu şube, size özel sunulan herhangi bir şube olması gerekmiyor. Belirtmiş olduğum gibi herhangi bir şubesi olabilir. Şube’de hizmet veren herhangi bir yetkiliye, kartın kaybolduğu veya çalındığı hakkında danışabilirsiniz. Bu konuda yetkili kişinin kim olduğunu sorunuz ve öğrenince yanına gidiniz. Müşterisi danışmanı, size bu konu hakkında verilmesi gereken tüm bilgileri verecektir.

kayip calinti kartlar

Kredi Kartım Kaybolur veya Çalınırsa Cezası var mı?

Korkmayın! Kartları kaybetmenin veya çaldırmanın herhangi bir cezası yok. Tabii ki bu bazı durumlar için farklılık gösterebilir. Yinede biz bugüne kadar böyle bir durumla karşılaşan herhangi bir okurumuza rastlamadık.

Kayıp/Çalıntı bildirisi yapınca ne oluyor?

Yetkili personel; öncelikle banka veya kredi kartını kullanıma kapatır. Tabii ki bu veya diğer işlemler, kart sahibinin onayına sunulmadan yapılmaz. Kartın kullanıcısı tarafından onay verilen hususlara göre hareket edilir. Böyle bir durumla karşı karşıya gelen bir müşterinin kartının; alışveriş harcamalarına ve nakit çekime kapatılması veya bloke edilmesi, mantıklı bir davranış olabilir.

Kaybolanın; kötü niyetli kişilerin eline geçme ihtimalini düşünmek bile, insanı korkutmaya yeterli! Hırsız veya gasp yapan birinin eline geçen kartların akıbeti, son derece üzücü sonuçlanabilir. Bloke olan kartlar, daha sonra çok kısa bir süre içerisinde kullanıma açılabilir. Bloke kaldırma başlıklı sayfaya göz atılması faydalı olacaktır.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir