İmza Sirküsü Örneği

İmza sirküsü: Tüzel kişiler tarafından hazırlanan evraklarda sahtecilik yapılmasının önüne geçilmesi için, yetkili kişi yada kişiler tarafından hazırlanan belgelere denir. Özellikle sahte imza gibi durumların önüne geçmek için talep edilmektedir. Bir çok işçi ve işveren tarafından talep edilmektedir. Örnek resimleri, bu sayfanın en altında görebilirsiniz.

Dikkat! İmza sirküleri ile imza beyannamesi, aynı belge değildir. Sirküler, limited ve şirketler için hazırlanan belgelerdir. Bireysel yani vatandaşın talep edeceği belge ise, beyanname olmaktadır. Beyanname için verilen bilgilere “buraya” tıklayıp ulaşabilirsiniz.

noter imza

İmza Sirküleri Nereden ve Nasıl Alınır?

İmza sirküleri, herhangi bir noter tarafından verilebilir. Bu evrak yada belgeye sahip olmak isteyenler, fiyat listesinde belirtilen ücreti ödemekle yükümlüdür. Bu belgenin hazırlanabilmesi için, tüzel kişi ile alakalı işlemleri yapabilmesi için yetki verilen kişinin hazır bulunması gerekmektedir.

İmza Sürküsü Almak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Herhangi bir notere yapılacak başvuru sırasında, yetkili kişinin hazır bulunması gerekmektedir. Ayrıca aşağıda belirtilen bilgi veya belgelerinde hazır olması gerekmektedir.

  • Yetkili kişinin kimlik belgesi (T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı)
  • Kimlik belgesinin fotokopisi
  • Kurumun vergi levhası (Fotokopisi gerekebilir)
  • Ticaret Sicil Gazetesi

Sadece tüzel kişinin bilgi ve belgeleri yeterli olmamaktadır. Kurum veya kuruluşu ilgilendiren herhangi bir konuda yetkili kişinin temsil hakkının belirtilmesi gerekmektedir. İmza sirküleri için yetkili kişinin;

  • Hangi alanda yetkili (temsil hakkı) olduğunun belirtilmiş olması
  • Görevli olduğu pozisyon veya pozisyonları
  • Tüm yetkileri
  • İmza örnekleri
  • Kimlik bilgileri

Son maddeler içerisinde yer alan bilgiler, imza sirkülerinin üzerine bulunması gerekmektedir. Bu bilgi ve belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanmasının ardından, noter tarafından “imza sirküsü” için onay verilir ve resmiyet kazanmış olur.

sirkuler

İmza Sirküleri Kaç Para? 2019 İmza Sirküsü Fiyatları

İmza sirküsü noter fiyatı 98 TL olarak belirlenmiştir. 2019 yılı için belirlenen bu rakam, tek nüsha için geçerli olmaktadır. Belge alırken, nüsha adetine göre fiyat değişiklik gösterebilmektedir. Genelde 1,5 (bir buçuk) katı şeklinde ilerlemektedir. Nüshaya göre belirlenecek ücreti, notere başvuru esnasında danışınız.

İmza Sirküleri Ne Kadar Gerekli? Ne İşe Yarar ve Lazım Olur mu?

Evet! Bu belgelere sahip olunması, tüzel kişiler için hayati önem taşıyabilmektedir. Örneğin bankalara yapılan POS cihaz başvuruları için, bankaya verilen belgeler arasında olmak zorundadır. Sadece POS cihazlarına yapılan başvurular için değil, diğer bankacılık hizmetleri için de gerekli olabilmektedir. Bu nedenle, hazır bulundurulması faydalı olan bir belgedir.

Özellikle veli toplantıları, seminerler, fuar, diğer toplantı ve davetler için gerekebilmektedir. Bu belgenin aslı, beyanname olabilir. Bu nedenle, beyanname sayfamıza mutlaka göz atınız.

Sirkülerin Örneklerini Buradan İnceleyebilirsiniz

Aşağıda verilen örneklerin okunaklı olmaması, kasten yapılmıştır. Üzerinde bulunan kişi ya da kurumlar hakkında bilgi gizliliğini korumak hedeflenmiştir.

imza sirkuleri
signature
imza sirkulerim

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir