IBAN Numarası Ne Demek?

IBAN numarası İngilizce, “International Bank Account Number” olarak bilinir. Bu kelimenin Türkçe karşılığı ise, “Uluslararası Banka Hesap Numarası” olmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından, 01.01.2010 yılından bu yana, IBAN numarası kullanımı zorunlu hale getirilmiştir.

Avrupa birliği ülkeleri tarafından uzun yıllardır kullanılan bu hesap numaraları, 2010 yılında bu yana, ülkemiz genelinde de kullanılmaktadır. Ülkeler, bankalar ve hesaplar arası yapılan para transferleri için kullanılan bu rakamlar, aşağıda belirtmiş olduğumuz nedenlerle üretilmiştir.

iban no ne demek

  • Para transfer işlemlerinin maliyetini düşürmek.
  • Transfer işlemlerinin hızını artırmak.
  • Transferlerin güvenliğini artırmak.

Uluslararası para transfer işlemleri yaparken de geçerli olan bu hesap numaraları, çok kolay bir şekilde sorgulanabilir. Kendi hesabınıza ait IBAN numarasını öğrenmek için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

iban numaralari

IBAN No Nedir?

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi “Uluslararası Hesap Numarası” anlamına gelmektedir. Herhangi bir bankada hesabı bulunan bir müşteri, yine herhangi bir banka hesabına yapacağı para transfer işleminde, bu rakamları kullanabiliyor. Özellikle EFT (Elektronik Fon Transferi) işlemi yapan müşteriler tarafından kullanılmaktadır. Yani farklı bir banka hesabına yapılan para transfer işlemi için kullanılıyor. Yalnız aynı banka hesabına yapılan para transferleri için de kullanılabiliyor.

IBAN Ne İşe Yarar?

Örnek: Akbank’da bir banka hesabı bulunan Zeynep, Garanti Bankası hesabı bulunan Elif’e para gönderebilir. Farklı banka hesabına para göndermek istediği için, EFT işlemi yapmak zorunda kalacaktır. EFT yaparken kullanabileceği en basit yöntem, “Hesaba EFT Yapmak” olacaktır. Zeynep, yapacağı para transferi için, Elif’in hesabına tanımlanan IBAN rakamlarına ihtiyaç duyacaktır. Elif’in hesabına ilişkin bu rakam ve ad/soyad bilgilerini girmesi yeterli olmaktadır. Ayrıca göndermek istediği para miktarını da girmiş olması gerekmektedir. Ardından Elif’in hesap açtığı Garanti bankasını da seçmesi gerekir.

Banka ve hesaplar arası yapılan para gönderme ve alma işlemlerine, para transferi denir. Bu para transfer işlemlerini yaparken kullanılan rakamlara IBAN numarası denir. IBAN numaraları öğrenmek isteyenler, sorgulama araçlarını veya diğer yöntemleri kullanabilirler. Dilerseniz yukarıda da belirtmiş olduğumuz “Sorgulama” sayfasından, detaylı bilgi alabilirsiniz.

IBAN numaraları hakkında verilen bilgilerin yanı sıra, para transferinin yapıldığı saatlere dikkat etmek gerekmektedir. Bu saatleri öğrenmek için “buradan” detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu konu hakkında merak ettiğiniz soruları, alt kısma yazabilirsiniz. Sormuş olduğunuz sorular, detaylı bir inceleme sonrası cevaplanır.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir