IBAN Numarası Ne Demek?

İngilizce IBAN: “International Bank Account Number” olarak bilinmektedir. Bu kelime Türkçe’de, “Uluslararası Banka Hesap Numarası” olarak karşılık bulmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından, 01.01.2010 yılından bu yana IBAN numaralarının kullanımı, zorunlu hale getirilmiştir.

Avrupa birliği ülkeleri tarafından uzun yıllardır kullanılan bu hesap numaraları, 2010 yılında bu yana ülkemiz genelinde kullanılıyor. Ülkeler, bankalar ve hesaplar arası yapılan para transferleri için kullanılan bu rakamlar, aşağıda belirtmiş olduğumuz nedenlerle üretilmiştir.

iban no ne demek
  • Para transfer işlemlerinin maliyetini düşürmek.
  • Para aktarım işlemlerini daha kolay ve hızlı bir şekilde tamamlamak.
  • Transferlerin güvenliğini en üst düzeye çıkartmak.

Uluslararası para transfer işlemleri yaparken de geçerli olan bu hesap numaraları, çok kolay ve hızlı bir şekilde öğrenilebilir. Kendi hesabınıza ait IBAN numarasını öğrenmek için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

iban numaralari

IBAN Numarası Nedir? Ne Anlama Gelir?

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi “Uluslararası Banka Hesap Numarası” anlamına gelmektedir. Herhangi bir bankada hesabı bulunan bir müşteri, yine herhangi bir banka veya kişinin hesabına yapacağı para transfer işleminde, bu rakamları kullanabilir. Özellikle EFT (Elektronik Fon Transferi) işlemi yapan müşteriler tarafından sık bir şekilde kullanılır. Diğer banka hesaplarının yanı sıra, aynı bankada bulunan hesaba yatırılmak istenen paralar içinde kullanılabilir.

IBAN Numaraları Hangi İşlemler için Gereklidir?

Örnek: Akbank’da bir banka hesabı bulunan Zeynep, Garanti bankasında hesabı bulunan Elif’e para göndermek istiyor. Diğer banka hesabına para göndermek istediği için, otomatik olarak EFT işlemi yapmak zorunda kalacaktır. EFT yaparken kullanabileceği en basit yöntem, “Hesaba EFT gönderimi” olacaktır.

Zeynep, yapacağı para transferi için, Elif’in hesabına tanımlanan IBAN numarasına ihtiyaç duyar. Elif’in hesabı ile ilişkilendirilmiş olan bu rakamlar ve ad/soyad bilgileri gerekmektedir. Ayrıca göndermek istediği para miktarını da girmiş olması yeterli olacaktır. Son olarak alıcının müşterisi olduğu banka ismini de girdikten sonra, onay tuşuna basması yeterli olacaktır. Alıcı ve gönderici arasındaki gönderim işlemi, sadece bu kadar basittir.

IBAN numarası öğrenme

Banka ve hesaplar arası yapılan para gönderme ve alma işlemlerine, para transferi denir. Bu gönderim işlemlerini yaparken kullanılan rakamlara “IBAN numarası” denir. Bu rakamları öğrenmek isteyenler, sorgulama araçlarını veya diğer yöntemleri kullanabilirler.

Hesap numaraları hakkında verilen bilgilerin yanı sıra, transferin yapıldığı saatlere dikkat etmek gerekmektedir. Bu saatleri öğrenmek için “buradan” detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu konu hakkında merak ettiğiniz diğer soruları, alt kısma yazabilirsiniz. Sormuş olduğunuz sorular, detaylı bir inceleme sonrası cevaplanır.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir