Havale Ne Demek

Banka havalesi: Aynı bankada bulunan hesaplar arası yapılan “Para Transfer” işlemine denir. Farklı bankalar arası yapılmak istenen para transferine göre, farklı bir işlemdir. Herhangi bir saat ve zaman aralığı yoktur. EFT (Elektronik Fon Transferi) işlemi ile karıştırılmaması gerekir.

EFT ve Havale Arasındaki Fark Nedir?

EFT, Elektronik Fon Transferi olarak bilinir. Bu işlem; bankalar arası yapılan para transfer işlemine denilmektedir. Yani Garanti bankasında bulunan bir hesaptan, Akbank‘da bulunan bir başka hesaba yapılan transfere EFT denir.

havale yapma

Havale işlemi ise, aynı bankada bulunan farklı veya aynı hesaplar arası yapılan para transferlerine denir. Örneğin; QNB Finansbank‘da bulunan bir hesabınız var. Aynı bankada kardeşinizin de banka hesabı var. Kardeşinize yapacağınız para transfer işlemine, havale denir.

Aynı işlemi kendi hesaplarınız arasında yapabilirsiniz. Örneğin Denizbank‘da vadesiz mevduat hesabınız var. Vadesiz mevduat hesabınızdan, ek hesabınıza yapacağınız para transfer işlemine havale denir.

havale yontemleri

Kısacası aynı bankada bulunan hesaplara yapılan para transfer işlemine havale denilmektedir. Bu işlem bir çok şekilde gerçekleştirme şansına sahipsiniz. Aşağıda belirtilen herhangi bir yöntemi yaparak, havale işlemi yapabilirsiniz.

Banka Havalesi Nasıl Yapılır?

Aynı bankada bulunan diğer hesaplara para aktarmak veya göndermek için aşağıdaki araç ve yöntemleri kullanabilirsiniz.

 • Yerel banka şubeleri
 • İnternet bankacılığı
 • Mobil uygulamaları
 • Cep şubeleri
 • Müşteri hizmetleri veya çağrı merkezi telefonları
 • ATM (Bankamatik) cihazları
 • Bankalara göre farklılık gösteren diğer yöntemler

Yukarıdaki yöntemleri kullanarak, anında hesaba veya isme havale işlemi yapabilirsiniz.

IBAN Numarası nedir?

En Hızlı Para Transferi Nasıl Yapılır?

Havale işlemini en hızlı ve ekonomik bir şekilde yapmak için kullanılan IBAN numaralarını kullanın. IBAN numaraları: Uluslararası banka hesap numaraları olarak bilinir. Her bir hesap için tanımlanan bir IBAN numarası vardır. Bireysel hesabınıza tanımlanan IBAN numaralarını öğrenmek için üstteki linke tıklamanız yeterli olacaktır.

IBAN Numarası sorgulama

Para göndermek istediğiniz hesap numarasına tanımlanan IBAN numarasını sorgulamanız veya öğrenmeniz gerekmektedir. Örneğin anne veya babanızın hesabına para göndermek istiyorsunuz. Kişinin hesabına tanımlanan IBAN numarasını öğrenmeniz gerekmektedir. IBAN numarasını sorgulamak için üstteki IBAN sorgulama sayfasını ziyaret ediniz.

para aktarma yontemleri

Karşı tarafın IBAN numarasını biliyorsanız, artık transfer işlemi sadece bir kaç dakikanızı alacaktır. Transfer etmek istediğiniz para miktarı ve alıcı hesaba ait IBAN numarası ile işlemi çok kısa bir süre içerisinde tamamlama şansına sahipsiniz.

Kısaca Banka Havalesi Nedir?

Banka havalesi yaparak, aşağıdaki yöntemler ve daha fazlası yapılabilir.

 • Kredi kartı borç ve bakiye ödemesi
 • Banka ve hesap kartı borç ve bakiye ödemeleri
 • Kredi ödemeleri
 • Bir başka hesaba para transferi (Aynı bankada bulunan diğer hesaba)
 • İsme veya hesap numarasına para transfer işlemi yapılabilir
 • Cep telefonuna havale yapılabilir
 • Elektrik, Doğalgaz, telefon, İnternet ve diğer fatura ödemesi yapılabilir
 • Tüm bu işlemleri iptal etme başvurusu yapılabilir

Para Aktarma İşlemi Ücretli mi?

Bir çok banka ve finans kuruluşu tarafından hizmeti verilen para aktarım işlemi için, farklı seçenekler sunulmaktadır. Örneğin bir çok banka EFT işlemini ücretli yaparken, yine aynı bankalar havale işlemi için herhangi bir komisyon veya hizmet bedeli talep etmiyor.

Havale Yapmak Ücretsiz!

Bir çok banka ve finans kuruluşu, havale yapanlardan herhangi bir hizmet bedeli talep etmez. Yine bu durum, bankalar ve finans kuruluşlarına göre farklılık gösterebilir. Aynı zamanda, herhangi bir dönem içerisinde işlem ücreti ve limitleri farklılık gösterebilir.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir