Çalışmayan Ev Hanımlarına Emeklilik

Çalışmayan ev hanımlarına emeklilik gibi müjdeli bir haber sonunda geldi! Yeni kanun tasarısına göre; çalışmayan kadınlar artık düşük sigorta primi ile emekli olabilecek. Peki ev kadınları emekli olabilmek için neler yapmalı? Haberin tüm detaylarını ve hanımların emekli olabilmesi için yapması gerekenleri, sizin için araştırdık. Dilerseniz hemen başvuru şartları ve diğer koşulları, sırasıyla detaylandıralım.

Ev Hanımlarının Emeklilik Şartları Nelerdir?

SGK ve Bağ-Kur primlerini ödeyen işçi ve işverenler gibi artık evde oturan ev hanımları da emekli olabilecek! Yasaya göre belirtilen şartları yerine getiren her ev kadını, prim üzerinden emekliliğe sahip olabilecektir. Dilerseniz hemen bazı şartları ve koşulları detaylı olarak sunalım.

calismayan kadinlar emekli olacak

evde çalışan kadınlar emekli

  • 18 (onsekiz) yaşından büyük olmak,
  • Gelir Vergisi Mükellefi olmamak,
  • Başka bir yerde çalışıyor olmamak,
  • Evde ek iş yapılabilir olmak…

Son şartta belirtilen evde ek iş imkanları şu şekildedir; dantel, nakış, havlu, çarşaf, ayakkabı, terlik, başörtüsü, yorgan, yastık, turistik eşyalar, hasır sepetler, vb. diğer tüm ek iş imkanlarından faydalanıyor olabilirsiniz. Tüm bu şartları taşıyorsanız, artık başvuru yapmak için hemen harekete geçebilirsiniz!

ev hanimi emekli oluyor

isteğe bağlı başvuru

İsteğe Bağlı Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz şartları karşılayan ev hanımları, isteğe bağlı olarak emeklilik başvurusu yapabiliyor. Başvuru yapmak için izlemeniz gereken adımlar ise şu şekildedir;

  • Vergi Dairesine Gidiniz

Vergi Dairesine giderek, Gelir Vergisi mükellefiyeti olmadığınıza dair yazılı kağıt almanız gerekmektedir. Bu yazıyı zaten çalışmadığınız için çok kolay bir şekilde alabilirsiniz. Vergi Dairesi yetkilileri, bu belgeyi alabilmeniz için gerekli bilgileri verecektir.

  • İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi Doldurun

Gelir Vergisi mükellefiyetinin bulunmadığına dair kağıdı aldıktan hemen sonra “isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi formu” doldurmanız gerekecektir. Bu formu doldurmak oldukça kolay bir işlemdir.

  • T.C. Kimlik Numarası Bulunan Kimlik Bulundurun

Tüm bu belgeleri tamamladıktan hemen sonra üzerinde T.C. (Türkiye Cumhuriyeti) kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanınız ile birlikte, “isteğe bağlı emeklilik başvurusu” yapabilirsiniz.

  • Sigorta Başlangıç Tarihim Ne Zaman Olacak?

Başvuru işlemini başarılı bir şekilde tamamlamış olmanız yeterli olacaktır. Başvuruyu takip eden gün “sigorta başlangıç tarihi” olarak sayılıyor.

E-devlet üzerinden gününü sorgula

anneler emekli olacak

Anneler de emekli olacak

Ev Hanımları Ne Zaman Emekli Olacak?

Ev kadınlarının emeklilik hakkını elde edebilmesi için 58 (ellisekiz) yaş sınırını tamamlamış olmaları gerekiyor. Aynı zamanda sigortalı kadınlar Bağ-Kur kapsamlı primi ödeyerek, “sigorta prim gün sayısı” 9.000 (dokuzbin) gün olarak belirtiliyor. Dikkat! Emekli olmadan önce herhangi bir iş yerinde 3,5 (üçbuçuk) yıl çalışmış olanlar için sigorta primi gün sayısı 7.200 olmaktadır. Yani herhangi bir iş yerinde çalışmayanlar 9000 günde emekli olurken, bir iş yerinde, işçi olarak çalışan kadınlar ise 7.200 günde emeklilik hakkına sahip olabilmektedir.

Kadınlara Kredi Kartı Veren Bankalar

Ev Hanımları Sigorta Primi Kaç Para?

Evde çalışmayan kadınlar, Bağ-Kur kapsamlı sigorta primi yatırıyorlar. Normal Bağ-Kur ödeyen bir esnaf 649,44 TL öderken, çalışmayan bir ev kadını çok daha düşük bir sigorta primi ödeyecektir. “Ev hanımları isteğe bağlı en düşük sigorta primi tutarı” üzerinden yani 540 ile 545 lira ortalaması bir rakam ödeyerek emekli olabiliyor.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir