En Fazla Ne Kadar Taşıt Kredisi Alabilirim?

Araba almak için araç kredisine başvuru yapacaksınız ama “bankalar en fazla ne kadar taşıt kredisi veriyor veya araç değerinin yüzde kaçı kadar kredi veriyor?” bunu bilmiyorsunuz! Bu soruya en doğru cevabı, “kredi hesaplama” butonları üzerinden alabileceğiniz gibi aşağıda verilen bilgiler üzerinden de öğrenebilirsiniz.

tasit kredisi hesapla
hesaplama

2. El ve Sıfır Km Araçlar için Kredi Çekme Limiti Var mı?

Evet! Alacağınız araba ikinci el veya sıfır olabilir. Bu araçlara bankalar tarafından maddi hizmet verilirken, mutlaka bir alt limit  ve üst limit oranı belirlenir. Bu limitlere göre başvurular onay alırken, belirlenen limit; kişiye veya alınacak aracın “kasko değerine” göre değişiklik gösterir.

Bankalar 2 El ve Sıfır Araca Ne Kadar Kredi Verir?

Banka ve finans kuruluşları tarafından sunulan taşıt finansmanı, kişinin KKB skoru ve alınan aracın kasko değerine göre hesaplanır. Özellikle alınan taşıtın kaç yaşında olduğu ve arabanın değeri ele alınarak hesaplama işlemi yapılır. İkinci el veya sıfır aracın değeri ne kadar yüksek olursa, banka tarafından verilecek para miktarı da o kadar yüksek olur.

yuzde kac tasit kredisi alinir
Yüzde kaç alınır?

Araç Değerinin Yüzde Kaçına Kadar Kredi Çıkar?

İkinci el aracın kasko değerine göre taşıt kredisi için hesaplama” yapılır. Buna göre sıfir ve ikinci el araçlar için hesaplama işlemi, altta verilen kasko değerlerine göre yapılır.

Sıfır km Araç Kredisi Hesaplama

  • 0 km. binek aracın Nihai fatura değerinin bedeli 100 bin TL ise %70 finansman destek sunuluyor.
  • 0 km. Binek aracın Nihai fatura değeri 100.000 TL tutarını aşıyorsa, %50 oranın da kredi kullandırılır.

İkinci El Araç Kredisi Hesaplama

  • Kasko değeri 100.000 liraya kadar olan 2 el arabalar için %70 oranında finansman veriliyor.
  • Kasko değeri 100.000 lirayı aşıyorsa yüzde 50 oranında destek alınır.
en fazla tasit kredisi
tamamına çıkar mı?

En Fazla Krediyi Hangi Banka Veriyor?

Bu soruyu oldukça sık duymaya başladık. Nitekim bu soruya verilecek cevap BDDK (bknz.) tarafından belirlenir. BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından belirlenen şartlar ve koşullara göre limitler ve faiz oranları belirlenir. Dilerseniz araba almak isteyenler için verilen bu hizmetler için belirlenen faiz oranlarını “faiz hesaplama” başlıklı yazımızdan alabilirsiniz.

arac kredisi limiti
Limitli kredi notu

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz yüzdelik limitler, BDDK tarafından belirlemiştir. Ayrıca aracın değerinin yüzde yüzü kadar kredi almak isteyenler için küçük bir açıklama yapmak istiyoruz. Araba almak için hiç parası olmayan biri nasıl araba alabilir? Hemen bu konuya değinelim.

en yuksek tasit kredisi
En yüksek limit

Aracın Tamamına Taşıt Kredisi Çıkar mı?

En cok sorulan sorular arasında; “hiç param yok nasıl araba alırım?” sorusu geliyor. Dilerseniz banka ve finans kuruluşları tarafından sunulan taşıt kredisinin yanı sıra, bireysel ihtiyaç kredisi için başvuru yapabilirsiniz. Yalnız burada ki en önemli husus, Findeks kredi notu olacaktır. Nitekim banka skoru yetersiz olan bir müşteri, zaten finansman destek paketlerinin herhangi birini almak için biraz zorlanabilir. Şayet maaş veya gelir durumu yeterli olan kişiler için iki ayrı kredi başvuru yapmak çok zor olmayacaktır.

Bireysel ihtiyaç kredisi ile araç kredisini birleştirip, hayal edilen otomobili alabilirim. Fakat yine burada dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri, “taksitlerin geri ödemesi” olacaktır. Taksit tutarını zamanında ve yeterli olarak ödersek, sıkıntı olmayacaktır. Taksitleri öderken gecikme yaşar veya eksik ödersek, o zaman kkb skoru kötü olaral etkilenir. KKB skoru düşerse, ileride herhangi bir bankacılık hizmeti alırken, karşımıza büyük zorluklar çıkabilir. Bu nedenle bütçemize göre davranmalı ve kendimizi zor durumlara sokacak hesaplamalar yapmaktan kaçınmalıyız.

Bankalar en fazla ne kadar taşıt kredisi verir?” sorusuna cevap anlamadığını düşünüyorsan, aklına takılanları alt yorum kutusuna yazabilirsin. Bizi takip ederek destek verdiğiniz için çok teşekkür ederiz.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir