EFT Ne Demek

İngilizce, Electronic Funds Transfer olarak anılmaktadır. Türkçe ise, Elektronik Fon Transferi (EFT) olarak bilinmektedir. Elektronik Fon Transferi olarak bilinen bu kelimenin Türkçe karşılığı ise, bankalar arası yapılan para transferleri anlamına geliyor.

EFT Nedir? Ne Anlama Geliyor?

Bir çok kişi, aynı bankadaki hesaplar arası yapılan para transferi ile karıştırıyor. Oysa ki aynı banka hesapları değil, farklı bankalar arası yapılan para transferlerine denmektedir. Altta verilen örnek, detaylı ve açıklayıcı bilgiler içermektedir.

EFT işlem saatleri

Dikkat! Diğer bankalara yapılacak para transfer işlemleri için belirlenen saatlerin bilinmesi gerekir. Bu saatleri öğrenmek için üstteki linke tıklamanız yeterli olacaktır.

Nasıl yapılır?

Elektronik Fon Transfer Örnekleri

Elektronik Fon Transferine bir kaç örnek vermek istiyoruz. Ahmet bey Akbank müşterisi. Ahmet bey, Ayşe hanıma para göndermek istiyor ama Ayşe hanım, Garanti bankası müşterisi. Yani daha önce Garanti bankasından hesap açmış. Bu durumda Ahmet bey havale yani aynı banka hesapları arasında transfer işlemi yapamaz. Yapması gereken işlem ise, EFT olmaktadır.

Detaylı Örneklendirme

Ahmet bey, Akbank’daki hesabını kullanarak, Ayşe hanımın Garanti bankasında bulunan hesabına para göndermek istiyor. Bu gönderim işlemini EFT yani Elektronik Fon Transferi olarak yapmak zorundadır.

Havale yöntemini seçerse, para gönderim başvurusu alınmayacaktır. Bu nedenle burada dikkat edilmesi gereken en önemli husustur. Konu hakkında aklınıza takılan her türlü durumu, alttan bize yorum olarak yazabilirsiniz. Soracağınız sorulara, en kısa zaman zarfı içerisinde yanıt verilecektir.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir