EFT Nasıl Yapılır?

EFT yapmak için bilinmesi gereken tüm yöntemler burada! İnternet’ten, telefondan, şubeden, ATM’den ve diğer tüm yöntemleri sizler için araştırdık. Dilerseniz hemen işlem yapma butonunu kullanarak, anında para transfer işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

IBAN veya Hesap Numarasına EFT Yapma

Farklı banka hesap veya kartlarına yapılan para transfer işlemlerine Elektronik Fon Transferi (EFT) denir. Bu işlemi yapmak için bilinmesi gereken yöntemleri sizler için araştırdık! Aşağıda vermiş olduğumuz herhangi bir yöntem üzerinden, anında EFT işlemi yapabilirsiniz.

internet eft yapma

İnternet’ten EFT Nasıl Yapılır? (İnternet bankacılığı ve Mobil uygulama)

İnternet üzerinden yapılan para transfer işlemleri, en hızlı ve kolay yapılan yöntemdir. Müşterisi olunan bankanın, İnternet şubesi veya mobil uygulaması kullanılarak, en hızlı para transfer işlemi yapılabilir. İnternet bankacılığı adresine giriş yaptıktan sonra, transferi yapma yöntemi şu şekildedir;

 1. İnternet şubesine giriş yapılır,
 2. Varsa “para transferi” menüsü girilir. Bazı bankalar da bu menü, “işlemler” menüsünde yer alır.
 3. Transfer yapılacak yöntem olarak IBAN veya Hesap No seçilir. (IBAN sağlıklı ve hızlı yöntemdir.)
 4. Para gönderenin, hangi hesabından göndereceği seçilir.
 5. Alıcının IBAN numarası yazılır. (Dikkatli ve doğru bir şekilde yazılması önerilir.)
 6. Gönderilecek para miktarı girilir.
 7. Gönderim tarihi seçilir. (İleri tarihli gönderme seçenekleri vardır.)
 8. Açıklama girilir. (Borç ödeme, maaş ödemesi, harçlık, vs.)
 9. “Devam” veya “Gönder” butonuna basılır.

EFT Saatleri Burada Yazıyor!

Butona bastıktan sonra karşımıza çıkacak ekranda; gönderilmesi istenen para miktarı, alıcının adı soyadı, banka bilgileri, gönderenin adı soyadı ve hesabı gibi bilgiler çıkar. Bu bilgiler dikkatli ve sakin bir şekilde incelenir. Bu sayfa üzerinde gösterilen bilgiler doğru ise, tekrar “Gönder” veya “Devam” butonuna basılır. Karşımıza çıkan ekranda “Para Transfer İşlemi Tamamlandı!” ifadesini gördükten sonra artık işlem tamamlanmıştı.

subeden para transferi

Şubeden EFT İşlemi Yapma Yöntemi

Müşterisi olunsun ya da olunmasın, tercih edilen banka şubesine gidilmesi gerekmektedir. Şubeye giriş yaptıktan sonra “vezne sırası” alınır. Sıra gelince, “farklı bir hesaba  ya da IBAN numarasına para transfer etmek istiyorum.” denir. Vezne personeli tarafından bir kaç soru sorulacaktır. Bu soruların bazıları şu şekildedir;

 1. Hesap bilgilerini görebilmem için kimlik belgeniz yanınızda mı?
 2. Göndermek istediğiniz para miktarı nedir?
 3. Alıcının IBAN veya hesap no bilgilerini biliyor musunuz?
 4. Alıcının hesap veya IBAN no bilgileri tarafınıza okunur ve teyit edilmek istenir.
 5. Transferin hemen mi yoksa daha sonra mı yapılmasını istersiniz?
 6. Yapılacak EFT işlemini onaylıyor musunuz?

İşlemler bu kadar basit bir şekilde tamamlanır. Yapılmak istenen EFT işlemi, oldukça kısa bir süre içerisinde tamamlanır. Kredi kartıyla para göndermeden önce, kartlarla alakalı buradaki sayfamıza göz atınız.

Farklı banka hesap veya IBAN numarasına yapılan para transfer işlemleri, vadesiz hesaptan, kredi veya banka kartlarından yapılabilir. Ayrıca bu işlemi yapmak için nakit para kullanılabilir. Bazı bankalar bu işlem için komisyon talep ederken, bazı banka ve finans kuruluşları bu işlemi ücretsiz olarak yapmaktadır.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir