Dolar Neden Yükseliyor? Dolar Rekor Kırıyor

2018 Yılı, döviz piyasaları için oldukça çalkantılı bir yıl oldu. Yaz aylarına girerken doların 4,92 TL seviyelerini görmesi, piyasaları oldukça tedirgin etti. Vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konulardan biri ise; “Dolar neden yükseliyor ve daha ne kadar yükselecek!” konusu oldu.

dolar bugun ne kadar
Dolar bugün ne kadar?

Dolar Kaç Para Oldu?

Bugün (23 Mayıs 2018) sabah saatleri 4,92 TL seviyelerine kadar artış yaşandı. Son yılların en büyük yükselişini gören Dolar kuru, piyasaları oldukça tedirgin etti. Öğle saatleri faiz piyasasına yapılan müdahale sonrası 4,55 TL seviyelerini tekrar geri döndü. Müdahale Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapıldı!

dolar kac para
Kaç para

TCMB Faiz Müdahalesi Amerikan Dolarını Düşürdü!

TCMB’na bağlı, Para Piyasaları Kurulu (PPK) üyeleri acil bir toplantı düzenledi. Yakın zamanlı piyasa nedenlerini ele almak üzere toplanan kurul, toplantı sonrası bir karar aldı. Alınan karara göre, bazı faiz oranları için yükseltme kararı alındığı görüldü. Faiz oranlarının yükselmesi ile Dolar 4,55 lirayı görmüş oldu. Yapılan bu sert müdahale sonrası Maliye Bakanı “Mehmet Şimşek” tarafından bazı açıklamalar yapıldı.

Mehmet Şimşek; PPK ve TCMB Kararlarını Destekliyorum!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yapılan açıklama sonrası oldukça kararlı bir duruş sergilenmiş oldu. Şimşek; “Türkiye Cumhuriyeti Devleti için hiç bir makro ekonomik sorun çözülemez değil dedi. Bu tip problemlerin daha öncede yaşandığını ve onlar nasıl çözüldüyse, bu sorunların da onlar gibi çözebileceğini ifade etti.” Yapılan açıklamanın devamın da ise; TCMB (bknz.) ve PPK üyelerinin, Türk Lirası ve ekonomik denge için atacağı her adıma, tam destek verileceği söylendi.

Dolar Daha Ne Kadar Yükselir?

Bir çok kişinin kafasını kurcalayan bu soru, esnafı ve iş adamlarını oldukça tedirgin ediyor. Seçime günler kala oluşan bu tip bir döviz hareketliliği, akıllara çok farklı sorular getiriyor. Örneğin sayfamıza gelen bir kaç soru da takipçilerimiz “Doları Fetö’mü yükseltiyor?” sorusunu sormuş. Terör örgütü, Fetullah Gülen ve cemaati ilk akla gelen örgütler arasında yerini alıyor. Fakat Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile yakın tarihte yaşanan bazı sorunlar da akla gelen diğer şıklar arasında yerini almış durumda. Bu tip sorulara kesinlikle cevap veremeyeceğimizi belirtmek istiyoruz. Nitekim siyasi bir site değil, ekonomi ve finansal haberler veriyoruz.

Dolar Daha Fazla Yükselecek mi?

Bir çok kişi tarafından konuşulan bir diğer konu ise “Dolar yükselmeye devam mı edecek?” oldu. Şu an için PPK tarafından yapılan müdahale ile günü 4,55’den kapatmış oldu. Seçimlere kadar bir toplantı daha yapılacağı ve bu toplantı tarihine kadar çok fazla bir oynama olmayacağı söylentileri var.

Toplantı Tarihi 4 Haziran

4 Haziran tarihine kadar çok fazla bir oynama olmayacağı söylentileri var dedik. 4 Haziran günü toplanacak olan PPK Kurulu, o gün neye karar verecek hep birlikte göreceğiz. Sayın Mehmet Şimşek tarafından yapılan açıklamaya sonrası, daha kuvvetli ve özgüveni yüksek bir karar alınacak gibi görünüyor. Umarız Devletimiz ve Milletimiz için en doğru ve hayırlı kararlar alınır.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir