Denizbank Satıldı! Kime Kaça Sattı?

Sonunda Denizbank satıldı! Uzun bir süredir devam eden satış görüşmeleri sona erdi ve Denizbank 3.2 milyar dolara satıldı. Denizbank, Rusya’nın en büyük devlet bankası olan Sberbank bünyesinde faaliyet yürütüyordu. Fakat artık, Dubai’de faaliyet yürüten en büyük banka olan “Emirates NBD” bankası için bankacılık işlemlerine devam edecektir.

Denizbank Kaç Paraya Satıldı?

Oldukça uzun bir süredir pazarlığı ve diğer anlaşma hususları görüşülen bankanın satış değeri oldukça yüksek! Toplam 14.6 milyar lira olarak değer biçilen bankanın Amerikan (ABD) para birimi dolar değeri üzerinden satışı yapıldı. Dolar olarak değeri ise 3,2 milyar abd doları olmuştur.

denizbank kime satildi

kime satıldı?

Denizbank Satıldı Ama Kime Satıldı?

Dubai’de bankacılık faaliyetleri yürüten “Emirates NBD” bankasına satıldı. Emirates NBD, Birleşik Arap Emirlikleri sınırları içinde faaliyet yürüten en büyük banka olma özelliğini taşıyor. Denizbank ise Türkiye’de aktif büyüklük olarak dokuzuncu (9.) büyük banka’dır. Daha önce taşıt kredisi veren bankalar arasında adını sıkça geçirmiştik. Dilerseniz bir alt satır aralığında yer alan linke giderek, bu bilgilere de göz atabilirsiniz.

https://www.tasitkredisi.org/tasit-kredisi-veren-bankalar/

Kimin Bankası?

Banka ilk olarak 1938 yılında, denizcilik faaliyetleri için gerekli finansal desteği karşılamak amacıyla kurulmuştur. Kurucu devleti ise T.C. (Türkiye Cumhuriyeti Devleti) olmaktadır. Kurucusu “Hakan Ateş” olarak biliniyor. Önceleri Emlak bank ile ismi acılan banka, daha sonra Zorlu Holding sahibi “Ahmet Nazif Zorlu” tarafından satın alındı. Emlak bank’dan toplam altmışdokuz (69) milyon dolara, tabelası ve üç (3) şubesiyle birlikte satın almıştır. Daha sonra 2 milyar 430 kusür milyar dolara, Fransa ve Belçika ortaklığı olan Dexia grubuna satışı yapılmıştır.

28 Eylül 2012 yılında Rus devlet bankası olan “Sberbank” tarafından satın alınmıştır. Ruslar bankayı satın aldıktan 1 yıl sonra Citybank A.Ş. yide bünyesine katmıştır. Citybank satın alındıktan sonra oldukça hızlı bir şekilde büyüme göstermiştir. Ayrıca bu satın alma sonrası, değeri de yükselişe geçmiştir. Son olarak Rus, Sberbank bünyesinden, Birleşim Arap Emirlikleri bankası olan Emirates NBD bünyesine geçiyor.

Denizbank’ın Adı Değişecek mi?

Denizbank genel müdürü Hakan Ateş tarafından açıklama yapıldı. Sayın Hakan Ateş tarafından yapılan açıklamaya göre, banka ismi ve yönetim kadrosu aynı kalacak. Ayrıca bu talebin, satın alan şirket tarafından yapıldığı açıklamalar arasında yerini almıştır. Yani isim ve yönetim kadrosu aynı kalacak teklifi, satın alan Emirates NBD tarafından sunulmuş.

Sberbank Kaça Satın Almış dı?

2006 Yılında Ahmet Nazif Zorlu grubu tarafından Dexia grubuna satışı yapılmıştı. O yıllar 2.4 milyar dolara satışı gerçekleşmiştir. Rus Sberbank ise bünyesine bankanın %99,85’ini dahil ederken 3,5 milyar dolar harcamıştır. O dönemin kur fiyatlarına göre 6,47 milyar Türk lirası yapıyor.

Bugün ise banka 3,2 milyar dolar yani 14,6 milyar Türk lirası karşılığında satılmıştır. En dikkat çekici konu ise Emirates NBD CEO’su tarafından; “bu bizim için bir dönüm noktası!” geldi. Ayrıca isim ve idari kadronun değişmeyecek olması, oldukça dikkat çekici kararlar arasında yer alıyor. Dilerseniz buradan bankanın yönetim kurulu kadrosunu öğrenebilirsiniz.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir