Araç Kredisi Alırken Dikkat Edin

Taşıt kredisi alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu işlemleri göz ardı eden alıcılar, maddi zararlara uğrayabilir. Bu nedenle aşağıda belirtmiş olduğumuz maddelere dikkat edilmesi, son derece etkili bir alışverişe sebep olacaktır.

Taşıt Kredisi Alırken Dikkat Etmem Gerekenler Nelerdir?

Taşıt kredisi alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar belirtilmiştir. Şayet bu maddeler arasında aklınıza takılan bir yer olursa, sayfa sonunda bulunan yorum kısmına, sorularınızı sorabilirsiniz.

tasit kredisi alirken dikkat
Araba alırken dikkat edin

Kasko Zorunluluğuna Dikkat!

Banka ve finans kuruluşları üzerinden alınan “taşıt kredileri” sonrası, kasko yaptırılması isteniyor. Öyle ki bir çok banka ve finans kuruluşu, direkt olarak “kasko yaptırmak” isteyebiliyor. Yani kredi kullanılan bankanın sigorta şirketi üzerinden, satın alınan araca kasko yaptırılmak istenebiliyor. Satın alınan araca kasko yaptırmadan önce, “en ucuz kasko şirketleri” başlıklı konumuza göz atmanızı öneririz.

araba alirken faizlere dikkat
faizlere dikkat edin

Taşıt Kredisi Faiz Oranlarına Dikkat!

Herhangi bir bankadan alınan taşıt kredileri için ilk dikkat edilmesi gereken konu herhalde budur. Nitekim artık bankaların tamamı “taşıt kredisi” vermektedir. Bu kredilere başvuru yapmadan önce mutlak “en düşük faiz oranları” sunan banka veya finans kuruluşları tercih edilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise; düşük faizlerle verilen kredilere, ek ödemeler çıkartılabilmesi olmaktadır. Yani düşük faizlerle kredi alınan banka, ara ödemeler veya sürpriz dosya masrafları çıkarabiliyor. Bu nedenle faizleri incelerken, bir altta bahsetmiş olduğumuz “kredi sözleşmesi” konusuna da dikkat edilmesi gerekiyor.

Düşük faiz oranları

Kredi Sözleşmesi Mutlaka Okunması Gerekiyor

Banka veya finans kuruluşlarına başvuru yaptıktan sonra mutlaka bu hizmet için hazırlanan “kredi sözleşmesi” belgesi incelenmelidir. Bu sözleşmelere dahil olan her türlü madde, daha sonra başvuranın karşısına çıkacaktır. Yani herhangi bir ara ödeme, ekstra gider, dosya masrafı, kasko veya sigorta fiyatları gibi konulara mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor.

Vade Oranlarını Dikkatli Araştırma

Bir çok banka ve finans kuruluşu artık 48 ay vadeli “araç kredisi” kullandırmaktadır. Nitekim hala bundan tam olarak haberdar olmayan kişi sayısı hayli fazla. Bütçeye göre kredi taksitleri belirlenirse, hem daha çabuk bitecek, hemde gelir düzeyine eşit taksit ödemeleri karşımıza çıkacaktır.

Başvuru şartları

Araç Kredisi Alırken Ne Yapılır?

Taşıt kredileri, aşağıda belirtmiş olduğumuz tüm “motorlu araçlar” için çekilebiliyor.

  • Otomobil
  • Motosiklet
  • Kamyonet
  • Kamyon
  • Otobüs
  • TIR
  • Traktör
  • İş Makinesi

Yukarıda belirtmiş olduğumuz motorlu taşıtlar ve daha fazlası, bankalar tarafından sunulan kredilerle alınabiliyor. Bu krediler için başvuru yapmadan önce mutlaka yukarıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle faiz oranları, kasko şirketleri, sözleşme ve vade oranlarına dikkat edilmesi gerekiyor. Nitekim farklı bir bankada kredi faiz oranı %1.25 olabilirken, diğer banka bu oranı %1.10 olarak belirleyebiliyor. Faizler BDDK kontrolünde olsa da, bankalara oynama payı bırakılmıştır.

KKB (Kredi Kayıt Bürosu) Skorunu Öğrenin

Başvuru yapmadan hemen önce mutlaka banka skoru incelenmelidir. Nitekim başvuru yapılan banka ve finans kuruluşu tarafından zaten ilk önce bu skor sorgulaması yapılmaktadır. KKB Skoru düşük olan bir çok kişi, banka hizmetlerinden faydalanamıyor. Yine skoru yüksek olan banka müşterileri için özel faiz oranları bile uygulanabiliyor. Banka skorunu öğrenme bilgileri için ilgili sayfaya göz atınız.

Taşıt kredisi alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlardan bahsettik. Dilerseniz bu konu hakkında aklınıza takılan tüm soruları, alt kısımdan bizlere sorabilirsiniz. Sormuş olduğunuz tüm sorulara, en yakın zamanda cevap verilecektir. Başvuru yapmak için taşıt kredisi veren bankalar başlıklı sayfamıza göz atabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir