Açıktan Atanan Sürekli İşçi Maaşları

Açıktan atanan sürekli işçilere verilen maaş ve ek ücretler, yüzleri güldürmeye yetmiyor. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı gibi daha bir çok kuruma sürekli işçi alımları yapıldı. Ataması yapılan personellerin maaş ve özlük hakları konusunda şikayetleri çoğalıyor.

Özellikle Sağlık Bakanlığı kadrosunda görev yapan sürekli işçiler, ekonomik yönden rahatsız olduklarını ve bu duruma acilen önlem alınması gerektiğini savunuyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile sendikalar arasında imzalanan “2019 Kamu Çerçeve Protokolü” içeriğine göre belirlenen oranlar aşağıdaki gibidir.

kamu cerceve protokolu

Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü

  • 1. yıl birinci 6 ay zammı %8
  • 1. yıl ikinci 6 ay zammı %4 + Enflasyon
  • 2. yıl birinci 6 ay zammı %3 artı Enflasyon farkı
  • 2. yıl ikinci 6 ay zammı %3 artı Enflasyon farkı olarak belirlenmiştir.

Bakanlıkta gerçekleşen toplantıya katılanlar; Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler (Bknz.) Bakanı Zehra Zümrüt, TÜRK-İŞ (Bknz.) genel başkanı Ergün ATALAY, TÜRK-İŞ yönetim kurulu üyeleri, TÜRK-İŞ koordinasyon kurulu üyeleri ve diğer uzmanların katılımı ile imzalanmıştı.

Güvenlik görevlisi buraya

Bakanlıkta imzalanan bu protokole konu olan ücrete bağlı olmayan ödemeler, doğum, ölüm, evlilik ve yol ücretleri, sosyal yardım, giyim yardımı, prim, tazminat, yemek gibi ek ödemeler dahil, ücret zamlarını kapsamaktadır.

Yaklaşık 200 bin işçiyi ilgilendiren bu anlaşma için sendikaların yetki davası bekleniyor. Yetkili sendika kararının ardından güzel haberlerin verileceği ümit edilirken, özellikle Sağlık Bakanlığı kadrosunda görev yapan sürekli işçilerin, ücret zamları ve ek ödemeler için umudu ön plana çıkıyor.

Sendikaların Yetki Davası Sonuçlandı mı?

Sağlık Bakanlığı (Bknz.) kadrosunda görev yapan personeller ile yapmış olduğumuz röportaj da, personelin 2019 yılının Ekim ayına kadar aldığı maaşın Asgari Ücret olarak ödendiği duyumunu aldık. Kasım ayı itibari ile yeni bir artış yapılacağı ve yetki davasının sonuçlanmasının ardından, bir takım düzenlemelerin getirileceği bekleniyor.

Sürekli İşçi Hakları

Öte yandan, 696 KHK ile taşerondan kadroya geçirilen personeller için atılacak adımlar için 2020 yılının son ayları bekleniyor. 696 Kanun Hükmünde Kararname ile kadroya geçirilen işçilerin, şu anda Açıktan Atanan Daimi İşçilerden biraz daha yüksek maaş aldıkları bilinmektedir. Açıktan atanan ile sonradan kadroya geçirilen işçiler arasındaki bu farkın, yetki davasından sonra kapanması bekleniyor. Ayrıca yetki sürecinin sona ermesinin ardından, bu kez açıktan atananların daha yüksek miktar almasını bekleyenler var.

Bu tip haberler hakkında yorum, görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşarak, sayfamızda ücretsiz yayımlayabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir